• 2nd GF Team Berlin Open Gi & NoGi 2016

    All info about the comp and to register here:

    https://www.eventbrite.com/e/2nd-gfteam-berlin-open-championships-gi-no-gi-tickets-25903216217

     

    Check below the current competitors list which will be updated until 8th of July (registration deadline).

    2nd GFTEAM OPEN BERLIN BJJ (Gi & No Gi)

    10th of July, 2016

     

    Competitors list:

     

    GI DIVISIONS:

     

    Mix Kids (9-12 yrs):

    Lennox Hopp (You Fight) 36kg

    Nele Reuter (You Fight) 52kg

    Chalmie Wegner (You Fight) 61kg

    Willem Yuth (GF Team Berlin – Spitfire Gym) 30kg

     

    Mix Cadets (13-15 yrs):

    Jordan Baumann (You Fight) 61kg

    Christoph Jankow (You Fight) 85kg

     

    Female White Belt -55kg:

    Caroline Haase (Berserkers Team Magdeburg)

    Julianna Lam (Brazilian Power Team)

     

    Female White Belt -65kg:

    Jana Westenhöfer (Church of Grappling)

    Christine McKay (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

     

    Female White Belt +70kg:

    Juliane Ruß (Checkmat Berlin)

    Nina Riedemann (Germanos Team)

     

    Female White Belt Open Class:

    Christine McKay (GF Team Berlin – Spitifire Gym)

    Jana Westenhöfer (Church of Grappling)

    Julianna Lam (Brazilian Power Team)

    Nina Riedemann (Germanos Team)

    Juliane Ruß (Checkmat Berlin)

     

    Female Blue Belt -65kg:

    Leyla Özbek (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    Sylvia Nagel (Hilti BJJ IMAG Berlin) *open class

     

    Male White Belt -65kg:

    Illya Galbach (Combat Club Leipzig)

    Dirk Stautmeister (Germanos Team) master

     

    Male White Belt -75kg:

    Guido Faust (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    Timm Kässer (TU Unisport)

    Martin Ohnsorge (Alliance Leipzig)

    Deni Saydaev (Checkmat Berlin)

    Jan Teffet (GF Team)

    Paul Fussan (Checkmat Berlin)

    Leon Schulz (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Nicolas Mendonza Castillo (Germanos Team)

    Richard Schäfer (Bjj Akademie Berlin)

    Elias Kopp (Checkmat Berlin)

    Kacper Zawadzinski (Berserkers Team Poland)

    Sebastian Neumann (You Fight)

    Steven Heller (Berserkers Team Magdeburg)

    Christoph Joas (Checkmat Berlin)

    Remo Ruß (Checkmat Berlin)

     

    Male White Belt -85kg:

    Dennis Holla (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Dennys Stetsenko (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Assane Friedrich (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Andrea Sebastian Verdamin (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Oliver Nagel (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Benjamin Kiesling (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Fabian Hickert (Black Sheep MMA Münster)

    Linus Pook (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Antoine Corbusier (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Steven Olejiniuk (Checkmat Berlin)

    Marcus Wüste (Fightschool Hannover)

    Tadej Krajina (Brazilian Power Team)

    Pawel Laszczyk (Fenriz Team)

    Abdulmounem Ali (Brazilian Power Team)

    Houtain Shamloo (Germanos Team) master

    Marvin Mester (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Markus Zierke (GF Team Berlin – Spitifire Gym)

     

    Male White Belt -95kg:

    Kai Grunert (Checkmat Berlin)

    Johannes Schreiber (Church of Grappling)

    Piotr Skobel (Berserkers Team Poland) master

    Dawid Pasternak (Berserkers Team Poland)

    Chahrour Mohammed (GF Team Berlin – Spitfire Gym) master

    Eric Blaser (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Florian Preußel (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Piotr Czyżewski (Berserkers Team Poland)

    Patrick Bieck (Bjj Akademie Berlin)

    Alexander Krüger (Berserkers Team Magdeburg)

     

    Male White Belt +95kg:

    Philipp Lau (Bushido Potsdam)

    Martin Hopf (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Martin Langner (Barbaria SG Schmöllh)

     

    Male White Belt Absolute -80kg:

    Jan Teffet (GF Team)

    Dirk Stautmeister (Germanos Team) master

    Remo Ruß (Checkmat Berlin)

     

    Male White Belt Absolute +80kg:

    Johannes Schreiber (Church of Grappling)

    Fabian Hickert (Black Sheep MMA Münster)

    Abdulmounem Ali (Brazilian Power Team)

    Kai Grunert (Checkmat Berlin)

    Martin Hopf (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Houtain Shamloo (Germanos Team) master

    Chahrour Mohammed (GF Team Berlin – Spitfire Gym) master

     

    Male Blue Belt -75kg:

    Cam Khang (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    David Yellin (GF Team Berlin – Spitfire Gym) master

    Jakub Kubiak (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Roy Schibort (Alliance)

    Alex Fialho (Bjj Akademie Berlin)

    Stefan Klein (Carlson Gracie Ari Galo Luxembourg)

    Benoit Imbert (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Leonardo Weissmann (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

     

    Male Blue Belt -85kg:

    Markus Hollenbach (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    Habip Burak (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Dominique Maniry (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Philipp Parade (Alliance Germany)

    Michael Bischof (Bjj Akdemie Berlin)

    Niel Beatty (GF Team Berlin – Spitifire Gym)

    Onur Yasar (Germanos Team)

    Stefan Müller (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Tim Shauder (Germanos Team)

     

    Male Blue Belt -95kg:

    Yigit Muk (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    Antonio Ferrer (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Jan Philipp Feldmann (Brazilian Power Team)

    Julian Strozinski (Black Sheep MMA Münster)

    Martin Viering (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

     

    Male Blue Belt Absolute -80kg:

    Tim Shauder (Germanos Team)

    Alex Fialho (Bjj Akademie Berlin)

     

    Male Blue Belt Absolute +80kg:

    Jan Philipp Feldmann (Brazilian Power Team)

    Julian Strozinski (Black Sheep MMA Münster)

    Onur Yasar (Germanos Team)

     

    Male Purple Belt -75kg:

    Wilko Wilhelm (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    Carlos Ziegler (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Ingo Faust (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

     

    Male Purple Belt -85kg:

    Stefan Preoteasa (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    Dennis Brötzmann (Bjj Akademie Berlin)

    Florian Kaiser (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

     

    Male Purple Belt -95kg:

    Anar Jafarov (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Mike Bail (Roger Gracie – Combat Club Leipzig) master

    Pawel Mario (GF Team MMA POLONIA)

    Edwin Ofori Attah (Alliance  Berlin)

     

    Male Purple Belt Absolute +80kg:

    Dennis Brötzmann (Bjj Akademie Berlin)

    Pawel Mario (GF Team MMA POLONIA)

     

    Male Brown/Black Belt -85kg:

    Michael Malischeski (Berserkers Team Magdeburg)

    Lukasz Rewers (Berserkers Team Poland)

    Tomasz Stasiak (Berserkers Team Poland)

    Timur Tersiew (Trigoon)

     

    NO GI DIVISIONS:

     

    Female Beginner -65kg:

    Jana Westenhöfer (Pankra Gym Hildesheim)

    Julianna Lam (Brazilian Power Team)

     

    Female Beginner +70kg:

    Juliane Ruß (Checkmat Berlin)

    Finja Aschemann (Church of Grappling)

     

    Female Beginner Open Class:

    Jana Westenhöfer (Church of Grappling)

    Julianna Lam (Brazilian Power Team)

     

    Female Intermediate -65kg:

    Sylvia Nagel (Hilti BJJ IMAG Berlin)

     

    Female Intermediate +70kg:

    Maria Kaiser (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

     

    Female Intermediate Open Class:

    Sylvia Nagel (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Maria Kaiser (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

     

    Male Beginner -65kg:

    Illya Galbach (Combat Club Leipzig)

    Dirk Stautmeister (Germanos Team) master

    Adam Puncewiccz (GF Team MMA Polonia) Juvenile

    Nico Letzne (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

     

    Male Beginners -75kg:

    Timm Kässer (TU Unisport)

    Paul Fussan (Checkmat Berlin)

    Nicolas Mendonza Castillo (Germanos Team)

    Alexander Herold (Bushido Potsdam)

    Amourar Delili (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Elias Kopp (Checkmat Berlin)

    Kacper Zawadzinski (Berserkers Team Poland)

    Amourar Delilis (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Steven Heller (Berserkers Team Magdeburg)

    Christoph Joas (Checkmat Berlin)

    Remo Ruß (Checkmat Berlin)

     

    Male Beginners -85kg:

    Dennis Holla (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Dennys Stetsenko (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Assane Friedrich (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Steven Olejiniuk (Checkmat Berlin)

    Marcus Wüste (Fightschool Hannover)

    Pawel Laszczyk (Fenriz Team)

    Abdulmounem Ali (Brazilian Power Team)

    Houtain Shamloo (Germanos Team) master

    Hardy Neuer (Bushido Potsdam)

    Tobias Franck (Bushido Potsdam)

     

    Male Beginners -95kg:

    Kai Grunert (Checkmat Berlin)

    Mateusz Pacek (GF Team MMA Polonia)

    Johannes Schreiber (Church of Grappling)

    Piotr Skobel (Berserkers Team Poland) master

    Dawid Pasternak (Berserkers Team Poland)

    Chahrour Mohammed (GF Team Berlin – Spitfire Gym) master

    Rolf Linke (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Piotr Czyżewski (Berserkers Team Poland)

    Alexander Krüger (Berserkers Team Magdeburg)

    Robert Müller (Honey Badgers Werder)

     

    Male Beginners +95kg:

    Adrian Niegebar (Bushido Potsdam)

    Martin Hopf (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Philipp Lau (Bushido Potsdam)

    Houtain Shamloo (Germanos Team) master

    Martin Langner (Barbaria SG Schmöllh)

     

    Male Beginner Absolute -80kg:

    Daniel Misajlovski (Hilti BJJ IMAG Berlin) master

    Dirk Stautmeister (Germanos Team) master

    Remo Ruß (Checkmat Berlin)

     

    Male Beginner Absolute +80kg:

    Johannes Schreiber (Church of Grappling)

    Chahrour Mohammed (GF Team Berlin – Spitfire Gym) master

    Abdulmounem Ali (Brazilian Power Team)

    Martin Hopf (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Kai Grunert (Checkmat Berlin)

     

    Male Intermediate -75kg

    Lars Roggenbuck (GF Team Berlin-SpitfireGym)

    David Yellin (GF Team Berlin – Spitfire Gym) master

    Jakub Kubiak (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Tim Shauder (Germanos Team)

    Daniel Misajlovski (Hilti BJJ IMAG Berlin) master

    Alex Fialho (Bjj Akademie Berlin)

    Johannes Ziemer (Honey Badgers Werder) master

    Stefan Klein (Carlson Gracie Ari Galo Luxembourg)

    Benoit Imbert (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Leonardo Weissmann (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

     

    Male Intermediate -85kg:

    Markus Hollenbach (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    Habip Burak (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Fabian Hickert (Black Sheep MMA Münster)

    Onur Yasar (Germanos Team)

    Mateusz Wojtkowiak (GF Team – MMA POLONIA)

    Tim Shauder (Germanos Team)

    Dominique Maniry (Hilti BJJ IMAG Berlin)

     

    Male Intermediate -95kg:

    Yigit Muk (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    Antonio Ferrer (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Martin Viering (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

     

    Male Intermediate Absolute -80kg:

    Mateusz Wojtkowiak (GF Team – MMA POLONIA)

    Daniel Misajlovski (Hilti BJJ IMAG Berlin) master

    Tim Shauder (Germanos Team)

    Johannes Ziemer (Honey Badgers Werder) master

    Alex Fialho (Bjj Akademie Berlin)

     

    Male Intermediate Absolute +80kg:

    Fabian Hickert (Black Sheep MMA Münster)

    Onur Yasar (Germanos Team)

     

    Male Advanced -85kg:

    Stefan Preoteasa (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

    Florian Kaiser (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

     

    Male Advanced -95kg:

    Anar Jafarov (GF Team Berlin – Spitfire Gym)

    Mike Bail (Roger Gracie – Combat Club Leipzig) master

    Pawel Mario (GF Team – MMA POLONIA)

     

    Male Elite -75kg:

    Robert Fiedler (Team Fenriz) *absolute -80kg

    Wilko Wilhem (GF Team Berlin-Spitfire Gym)

     

    Male Elite -85kg:

    Michael Malischeski (Berserkers Team Magdeburg)

    Lukasz Rewers (Berserkers Team Poland)

    Tomasz Stasiak (Berserkers Team Poland)