• BJJ BERLIN CUP GI & NO GI 2016 – FINAL COMPETITORS LIST & SCHEDULE

    BJJ BERLIN CUP (Gi & No Gi)

    05th of November, 2016

    Freie Universität Lankwitz

     

    Schedule:

     

    08:30

    Doors Open

     

    09:00

    All Mix Kids, Mix Cadets (Gi and No Gi)

    All Mix Juvenile (Gi)

    All Female White Belt and Female Blue Belt

     

    10:00

    All Male White Belt classes

     

    11:30

    All Male Blue Belt classes

     

    12:00

    Registration for Gi Absolute classes

     

    12:30

    All Male Purple Belt classes

    Male Brown/Black Belt class

    Female Gi Open Class

    Male White/Blue belt Absolute classes (-80kg and +80kg)

     

    13:30

    All Juvenile No Gi classes

    Al Female No Gi classes

     

    All Advanced and Elite classes

     

    14:30

    All Male Beginners Classes

     

    16:00

    All Male Intermediate Classes

     

    16:30

    Registration for No Gi Absolute Classes

     

    17:00

    Female no gi Open Class

    All male absolute classes (-80kg and +80kg)

     

     

     

    Competitors list:

     

    GI DIVISIONS:

     

    Mix Kids (6-8 yrs):

    Maja Quade (BJJ Akademie Berlin)

    Viktor Meschke (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Tyler Walsh (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

     

    Mix Kids (9-12 yrs):

    Luka Lachmann (Philco MMA Team)

    Willem Anhuth (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Martin Korinek (Copacabana Tiger Gym Prague) (9 Jahre) – 28,1 kg

    Noah König (Philco MMA Team)

     

    Mix Cadets (13-15 yrs):

    Timm Neumann (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Samuel Lachmann (Ataque Duplo Fightschool Hannover)

    Jan Korinek (Copacabana Tiger Gym Prague) (11 Jahre) – 39,4 kg

    Finn Mesken (Gracie Barra Hamburg)

     

    Mix Juvenile -65kg:

    Maximilian Schumann (BJJ Akademie Berlin)

    Jannis Daum (Gracie Barra Hamburg)

     

    Female White Belt -65kg:

    Lauren Roerick (Checkmat Berlin)

    Heinke Horstmann (Gracie Barra Hamburg)

    Stef Schmidt (Team Fenriz) *master

    Lucia Kühn (BJJ Akademie Berlin)

    Martha Heusler (Combat Cuddlers Greifswald)

    Thea Heusler (Combat Cuddlers Greifswald)

    Rabia Kaiadeniz (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Ewa Pikul (Copacabana Bydgoszcz)

    Dercia Gois (Philco MMA Team) *-55kg

     

    Female White Belt +70kg:

    Denise Krahn (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Theres Schröder (GFTeam)

    Gamila Kanew (Combat Cuddlers Greifswald)

    Juliane Ruß (Checkmat Berlin)

    Wiebke Gratopp (Berserkers Team)

    Sabine Giesel (Checkmat Berlin) *-70kg

     

    Female Blue Belt -65kg:

    Tomma Hinrichsen (BJJ Akademie Berlin)

    Natascha Prinzess Coerper (Checkmat Berlin)

    Leyla Özbek (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Ines Buhl (Philco MMA Team)

    Nina Riedemann (Germanos Team Academia Braunschweig) *master -70kg

     

    Male White Belt -65kg:

    Nesim Abboud (Team Fenriz)

    Fadi Hamam (Checkmat Berlin)

    Nico Letzner (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Ali Ewaz (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Phillip Rosenberg (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Sebastian Sturm (Grappling Team Dresden)

    Ali Arici (Berlin Martial Arts Group e.V.) *master

     

    Male White Belt -75kg:

    Oussema Becha (BJJ Akademie Berlin)

    Johannes Wollmerstädt (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Pawel Laszczyk (Team Fenriz)

    Daniel Guerin (BJJ Akademie Berlin)

    Jorg Grünefeld (Team Fenriz)

    Roman Rohr (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Leon Schulz (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Paul Fussan (Checkmat Berlin)

    Richard Recalde (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Richard Schäfe (BJJ Akademie Berlin)

    Fabian Hirt (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Eric Hinsemann (Grappling Team Dresden)

    Christoph Joas (Checkmat Berlin)

    Benjamin Wienen (BJJ Akademie Berlin)

    Khamzat Adaev (Adaev)

    Julian Thompson (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Igor Schneider (BJJ Akademie Berlin)

    Ali Iznaurov (Iznaurov)

    Tamir Njamsuren (Checkmat Berlin)

    Joseph Donkor (Philco MMA Team)

    Stefan Meifert (Brazilian Power Team)

    Remo Huss (Checkmat Berlin)

    Alexander Blankenburg (Checkmat Berlin)

    David Wissel (BJJ Akademie Berlin)

     

    Male White Belt -85kg:

    Richard Spindler (Checkmat Berlin)

    Antoine Corbusier (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Vadim Winter (Checkmat Berlin)

    Dennis Holla (GFTeam Berlin / Sptifire Gym)

    Sebastian Stephan (Checkmat Berlin)

    Robert Scheele (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Linus Pook (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Friedrich Oldenburg (BJJ Akademie Berlin)

    Falk Schulz (Gracie Barra Hamburg) *master

    Denys Stetsenko (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Steven Olejniuk (Checkmat Berlin)

    Valentien Gress (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Andrea Sebastian Verdramini (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Michel Cardoso Sequeira (Gracie Barra Hamburg)

    Salah El Kehal (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Jannick Holldack (Philco MMA Team)

    Christopher Steven Burgard (Philco MMA Team)

    Lennart Patrice Preining (BJJ Akademie Berlin)

    Marco Manni (BJJ Akademie Berlin)

     

    Male White Belt -95kg:

    Georg Beythien (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Kai Grunert (Checkmat Berlin)

    Matthias Weidenhöfer (BJJ Akademie Berlin)

    Lars Bauerfeind (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Hannes Gratopp (Berserkers Team)

    Florian Preußel (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Alisher Karabaev (Checkmat Berlin)

    Robert Barthel (Bushido Potsdam)

    Florian Back (Hilti BJJ IMAG Berlin)

     

    Male White Belt +95kg:

    Sven Seifert (BJJ Akademie Berlin) *master

    Gustav Geißler (Berlin Martial Arts Group)

    Benjamin Krause (BJJ Akademie Berlin) *master

    Ilango Chokalingam (BJJ Akademie Berlin) *master

    Jacek Danicewicz (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Sven Schöllhorn (Gracie Barra Hamburg) *master

     

    Male Blue Belt -65kg:

    Benoit Imbert (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Dirk Stautmeister (Germanos Team Academia Braunschweig) *master

    Alexandro Fialho (BJJ Akademie Berlin)

     

    Male Blue Belt -75kg:

    Deni Saydaev (Checkmat Berlin)

    Steven Damiano (BJJ Akademie Berlin)

    Dawid Kedzierski (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Stefan Müller (BJJ Akademie Berlin)

    Henry Grever (Gracie Barra Hamburg) *master

    Florian Neukirch (BJJ Akademie Berlin)

    Fritz Linde (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Tim Hinrichs (BJJ Akademie Berlin)

    Benjamin John (Gracie Barra Hamburg)

    Nico Mendoza (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Philippe Kimtis (Gracie Barra Hamburg)

    Mirco Kuznic (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Sebastian Rieppel (Checkmat Berlin)

    Paulo Teixeira (Philco MMA Team)

    Malte Hufenbach (Philco MMA Team)

    Julian Mestwerdt (Philco MMA Team)

    Dennis Latocki (Philco MMA Team)

    Petrau-Gay Michel (Gracie Barra Hamburg)

     

    Male Blue Belt -85kg:

    Daniel Błażusiak (Berserkers Team)

    Lukas Altendorf (BJJ Globetrotters)

    Harj Bains (Checkmat Berlin)

    Leo Quandt (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Markus Freudenberg (Fight Fusion)

    Michael Bischof (BJJ Akademie Berlin)

    Zeno Gantner (Hilti BJJ IMAG Berlin) *master

    Maximilian Funke (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Markus Hollenbach (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Burak Akbiyih (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Florian Heimbach (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Onur Yasar (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Falko Arndt (Grappling Team Dresden)

    Raul Va (Icon Jiu-Jitsu Hannover)

    Damun Bagheri (BJJ Akademie Berlin)

     

    Male Blue Belt -95kg:

    Tymon Rostankowski (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Sebastian Jung (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Matthias Herrmann (BJJ Akademie Berlin)

     

    Male Blue Belt +95kg:

    Volker Ihlein (Germanos Team Academia Braunschweig) *master

    Antonio Ferro (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

     

    Male Purple Belt -65kg:

    John Anders (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Gleidson Lanko Pereira (Germanos Team Braunschweig) *master

     

    Male Purple Belt -75kg:

    Kai Daniel Weck (Checkmat Berlin) *master

    Wilko Wilkem (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

     

    Male Purple Belt -85kg:

    Felix Howes (Checkmat Berlin)

    Wilko Wilkem (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

     

    Male Purple Belt +95kg:

    Andreas Fischer (Icon Jiu-Jitsu Hannover) *master

    Pawel Mario (MMA Polonia – GFTeam)

     

    Male Brown/Black Belt -85kg:

    Łukasz Rewers (Berserkers Team)

    Hicham Raposa (Dresden Grappling Team)

    Robert Graalfs (BJJ Akademie Berlin)

    Pedro Ivo (GFTeam)

    Michal Kaminski (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

     

    NO GI DIVISIONS:

     

    Mix Kids (9-12 yrs):

    Martin Korinek (Copacabana Tiger Gym Prague)

     

    Mix Cadets (13-15 yrs):

    Timm Neumann (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Jan Korinek (Copacabana Tiger Gym Prague)

    Finn Mesken (Gracie Barra Hamburg)

     

    Mix Juvenile -65kg:

    Emilie Hedderich (Fuchsbau MMA Potsdam)

    Oskar Kremers (10th Planet Berlin)

    Jannis Daum (Gracie Barra Hamburg)

     

    Mix Juvenile +65kg:

    Baldur Hennig (Fuchsbau MMA Potsdam)

    Eryk Szymanski (MMA Polonia – GFTeam)

    Max – Heinz Behrbalk (La Familia Fightclub Halle)

    Cem-Ilyas Karabulut (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

     

    Female Beginner -65kg:

    Lauren Roerick (Checkmat Berlin)

    Heinke Horstmann (Gracie Barra Hamburg)

    Rabia Kaiadeniz (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Ewa Pikul (Copacabana Bydgoszcz)

    Stef Schmidt (Team Fenriz) *master intermediate

     

    Female Beginner +70kg:

    Denise Krahn (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Gamila Kanew (Combat Cuddlers Greifswald)

    Juliane Ruß (Checkmat Berlin)

    Wiebke Gratopp (Berserkers Team)

    Sabine Giesel (Checkmat Berlin) *-70kg

     

    Male Beginner -65kg:

    Saher Hamdan (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Nesim Abboud (Team Fenriz)

    Nico Letzner (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Phillip Rosenberg (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Ali Ewaz (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Sebastian Sturm (Grappling Team Dresden)

    Fadi Hamam (Checkmat Berlin)

    Anuar Dehilis (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

     

    Male Beginners -75kg:

    Djalil Asachow (Fuchsbau MMA Potsdam)

    Oussema Becha (BJJ Akademie Berlin)

    Johannes Wollmerstädt (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Jorg Grünefeld (Team Fenriz)

    Roman Rohr (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Adam Puncewicz (MMA Polonia – GFTeam)

    Paul Fussan (Checkmat Berlin)

    Richard Recalde (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Vitaly Polyakov (10th Planet Berlin)

    Shamil Sultanachmedov (10th Planet Berlin)

    Fabian Hirt (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Eric Hinsemann (Grappling Team Dresden)

    Benjamin Wienen (BJJ Akademie Berlin)

    Khamzat Adaev (Adaev)

    Igor Schneider (BJJ Akademie Berlin)

    Ali Iznaurov (Iznaurov)

    Tamir Njamsuren (Checkmat Berlin)

    Christoph Joas (Checkmat Berlin)

    Remo Huss (Checkmat Berlin)

    Alexander Blankenburg (Checkmat Berlin)

     

    Male Beginners -85kg:

    Malte Mnich (Fuchsbau MMA Potsdam)

    Marian Schneider (Fuchsbau MMA Potsdam)

    Richard Spindler (Checkmat Berlin)

    Dennis Holla (GFTeam Berlin / Sptifire Gym)

    Sebastian Stephan (Checkmat Berlin)

    Tobias Franck (Bushido Freefight Team Potsdam)

    Robert Scheele (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Linus Pook (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Friedrich Oldenburg (BJJ Akademie Berlin)

    Falk Schulz (Gracie Barra Hamburg) *master

    Denys Stetsenko (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Maciej Bialy (MMA Polonia – GFTeam)

    Steven Olejniuk (Checkmat Berlin)

    Damian Calkosinski (MMA Polonia – GFTeam)

    Joe Renner (Checkmat Berlin)

    Martin Schneider (La Familia Fightclub Halle)

    Marek Kilian (10th Planet Berlin)

    Marco Manni (BJJ Akademie Berlin)

     

    Male Beginners -95kg:

    Louis-Aeneas Kretschmer (10th Planet Berlin)

    Kai Grunert (Checkmat Berlin)

    Lars Bauerfeind (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Hannes Gratopp (Berserkers Team)

    Alisher Karabaev (Checkmat Berlin)

    Robert Barthel (Bushido Potsdam)

    Wael Mohamad (GFTeam Berlin / Spifire Gym)

     

    Male Beginners +95kg:

    Gustav Geißler (Berlin Martial Arts Group)

    Jacek Danicewicz (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Sven Schöllhorn (Gracie Barra Hamburg) *master

     

    Male Intermediate -75kg

    Deni Saydaev (Checkmat Berlin)

    Dawid Kedzierski (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Stefan Müller (BJJ Akademie Berlin)

    Henry Grever (Gracie Barra Hamburg) *master

    Fritz Linde (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Jan Grabowski (MMA Polonia – Berserkers Team)

    Mirco Kuznic (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Nico Mendoza (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Philippe Kimtis (Gracie Barra Hamburg)

    Daniel Guerin (BJJ Akademie Berlin)

    Sebastian Rieppel (Checkmat Berlin)

    Petrau-Gay Michel (Gracie Barra Hamburg)

    Alexandro Fialho (BJJ Akademie Berlin)

    Dirk Stautmeister (Germanos Team Academia Braunschweig) *master -65kg

     

    Male Intermediate -85kg:

    Daniel Błażusiak (Berserkers Team)

    Daniil Serko (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Harj Bains (Checkmat Berlin)

    Leo Quandt (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Markus Freudenberg (Fight Fusion)

    Zeno Gantner (Hilti BJJ IMAG Berlin) *master

    Maximilian Funke (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Markus Hollenbach (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Burak Akbiyih (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Arda Adas (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Florian Heimbach (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Onur Yasar (Germanos Team Academia Braunschweig)

    Mateusz Wojtkowiak (MMA Polonia – GFTeam)

    Falko Arndt (Grappling Team Dresden)

     

    Male Intermediate -95kg:

    Tymon Rostankowski (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

    Sebastian Jung (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    David Jülich (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Antonio Ferro (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

     

    Male Advanced -65kg:

    John Anders (Barbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

    Gleidson Lanko Pereira (Germanos Team Braunschweig) *master

     

    Male Advanced -75kg:

    Markus Zeising (La familia Fightclub Halle)

    Daniel Misajlovski (Hilti BJJ IMAG Berlin)

    Wilko Wilkem (GFTeam Berlin / Spitfire Gym)

     

    Male Advanced -85kg:

    Sebastian Otto (La familia Fightclub Halle)

    Jan Jacob (10th Planet Berlin)

     

    Male Elite -85kg:

    Łukasz Rewers (Berserkers Team)

    Ulf Fritzmann (Team Fenriz) *master

    Pedro Ivo (GFTeam)