• BJJ BERLIN CUP GI & NO GI 2016 – FINAL RESULTS

    BJJ BERLIN CUP 2016

    GI & NO GI

    Freie Universität Lankwitz

    5th of November

     

    FINAL RESULTS

     

    Team Results:

    Gold = 9 points

    Silver = 6 points

    Bronze = 3 points

     

    1st – GFTEAM BERLIN (147 points – 9 golds, 8 silvers and 6 bronzes)

    2nd – CHECKMAT BERLIN (81 points – 4 golds, 5 silvers and 5 bronzes)

    3rd – GRACIE BARRA HAMBURG (57 points – 5 golds and 2 silvers)

     

    Gi Competition:

     

    MIX KIDS (6-8 yrs):

    1st– Viktor Meschke (GFTeam Spitfire)

    2nd – Maja Quade (BJJ Akademie)

    3rd – Tyler Walsh (GFTeam Spitfire)

     

    MIX KIDS (9-12 yrs):

    1st – Willem Anhuth (GFTeam Spitfire)

    2nd – Noah König (Philco MMA)

     

    MIX CADETS (13-15 yrs):

    1st – Jan Korinek (Copacabana Tyger Gym)

    2nd – Timm Neumann (GFTeam Spitfire)

     

    JUVENILE -65kg:

    1st – Jannis Daum (Gracie Barra Hamburg)

    2nd – Maximilian Schumann (BJJ Akademie)

     

    FEMALE WHITE BELT -65kg:

    1st – Stef Schmidt (Team Fenriz)

    2nd – Dercia Gois (Philco MMA)

    3rd – Ewa Pikul (Copacabana Bydgoszcz)

     

    FEMALE WHITE BELT +70kg:

    1st – Gamila Kanew (Combat Cuddlers)

    2nd – Juliane Ruß (Checkmat Berlin)

    3rd – Wiebke Gratopp (Berserkers Team)

     

    FEMALE BLUE BELT -65kg:

    1st – Natascha Prinzess Coerper (Checkmat Berlin)

    2nd – Leyla Özbek (GFTeam Spitfire)

    3rd – Tomma Hinrichsen (BJJ Akademie)

     

    FEMAL OPEN CLASS:

    1st Stef Schmidt (Team Fenriz)

    2nd – Juliane Ruß (Checkmat Berlin)

     

    MALE WHITE BELT -65kg:

    1st – Phillip Rosenberg (GFTeam Spitfire)

    2nd – Ali Ewas (Germanos Team)

    3rd – Ali Arici (Berlin Martial Arts Group e. V.)

     

    MALE WHITE BELT -75kg:

    1st – Richard Schäafer (BJJ Akademie)

    2nd – Oussema Becha (Checkmat Berlin)

    3rd – Julian Thompson (GFTeam Spitfire)

     

    MALE WHITE BELT -85kg:

    1st – Robert Scheele (Hilti BJJ)

    2nd – Michel Cardoso Siqueira (Gracie Barra Hamburg)

    3rd – Valentien Gress (Hilti BJJ)

     

    MALE WHITE BELT -95kg:

    1st – Kai Grunnert (Checkmat Berlin)

    2nd – Lars Bauerfeind (Hilti BJJ)

    3rd – Hannes Gratopp (Berserkers Team)

     

    MALE WHITE BELT +95kg:

    1st – Jacek Danicewicz (Germanos Team)

    2nd – Sven Schöllhorm (Gracie Barra Hamburg)

    3rd – Benjamin Krause (BJJ Akademie)

     

    MALE BLUE BELT -65kg:

    1st – Alexandro Fialho (BJJ Akademie)

    2nd – Benoit Imbert (GFTeam Spitfire)

     

    MALE BLUE BELT -75kg:

    1st – Paulo Teixeira (Philco MMA)

    2nd – Mirco Kuznic (GFTeam Spitfire)

    3rd – Fritz Linde (Barsbosa Jiu-Jitsu Leipzig)

     

    MALE BLUE BELT -85kg:

    1st – Onur Yasar (Germanos Team)

    2nd – Florian Heimbach (Germanos Team)

    3rd – Marcus Hollenbach (GFTeam Spitfire)

     

    MALE BLUE BELT +95kg:

    1st – Tymon Rostsankowski (GFTeam Spitfire)

    2nd – Volker Ihlein (Germanos Team)

     

    MALE WHITE/BLUE BELT OPEN CLASS:

    1st – Michel-Petrov (Gracie Barra Hamburg)

    2nd – Paul Fussan (Checkmat Berlin)

    3rd – Kai Grunert (Checkmat Berlin)

     

    MALE PURPLE BELT -85kg:

    1st – Felix Howes (Checkmat Berlin)

    2nd – Wilko Wilkem (GFTeam Spitfire)

     

    MALE PURPLE +95kg:

    1st – Pawel Mario (GFTeam MMA Polonia)

    2nd – Andreas Fischer (Icon Jiu-Jitsu Hannover)

     

    MALE BROWN/BLACK BELT -85kg:

    1st – Hicham Raposa (Dresden Grappling Team)

    2nd – Lukas Rewers (Berserkers Team)

    3rd – Robert Graalfs (BJJ Akademie)

     

    MALE PURPLE/BROWN/BLACK BELT OPEN CLASS:

    1st – Felix Howes (Checkmat Berlin)

    2nd – Andreas Fischer (Icon Jiu Jitsu Hannover)

     

    No Gi Competition:

     

    MIX CADETS (13-15yrs):

    1st – Finn Mesken (Gracie Barra Hamburg)

    2nd – Timm Neumann (GFTeam Spitfire)

     

    JUVENILE -65kg:

    1st – Jannis Daum (Gracie Barra Hamburg)

    2nd – Oskar Kremmers (10th Planet Berlin)

    3rd – Emilie Hedderich (Fuchsbau MMA Potsdam)

     

    JUVENILE +65kg:

    1st – Cem-Ilyas Karabulut (GFTeam Spitfire)

    2nd – Eryk Szymanski (GFTeam MMA Polonia)

    3rd – Baldur Hennig (Fuschbau MMA Potsdam)

     

    FEMALE BEGINNERS +70kg:

    1st – Gamila Kanew (Combat Cuddlers)

    2nd – Juliane Ruß (Checkmat Berlin)

     

    FEMALE BEGINNERS -65kg:

    1st – Lauren Roerick (Checkmat Berlin)

    2nd – Ewa Pikul (Copacabana Bydgoszcz)

     

    MALE BEGINNERS -65kg:

    1st – Phillip Rosenberg (GFTeam Spitfire)

    2nd – Anuar Dehilis (GFTeam Spitfire)

    3rd – Fadi Hamam (Checkmat Berlin)

     

    MALE BEGINNERS -75kg:

    1st – Shamil Sultanachmedov (10th Planet Berlin)

    2nd – Vitaly Plyakov (10th Planet Berlin)

    3rd – Johannes Wollmerstädt (Barbosa Jiu Jitsu Leipzig)

     

    MALE BEGINNERS -85kg:

    1st – Marian Schneider (Fuschbau MMA Postdam)

    2nd – Marco Manni (BJJ Akademie)

    3rd – Maciej Bialy (GFTeam Spitfire)

    3rd – Steven Olejniuk (Checkmat Berlin)

     

    MALE BEGINNERS -95kg:

    1st – Lars Bauerfein (Hilti BJJ)

    2nd – Louis-Aeneas Kretschmer (10th Planet Berlin)

    3rd – Kai Grunert (Checkmat Berlin)

     

    MALE BEGINNERS +95kg:

    1st – Sven Schöllhorm (Gracie Barra Hamburg)

    2nd – Jacek Danicewicz (Germanos Team)

     

    MALE INTERMEDIATE -75kg:

    1st – Stefan Müller (BJJ Akademie)

    2nd – Fritz Linde (Barbosa Jiu Jitsu Leipzig)

    3rd – Mirco Kuznic (GFTeam Spitfire)

     

    MALE INTERMEDIATE -85kg:

    1st – Onur Yasar (Germanos Team)

    2nd – Florian Heimbach (Germanos Team)

    3rd – Harj Bains (Checkmat Berlin)

     

    MALE INTERMEDIATE -95kg:

    1st – Yigit Muk (GFTeam Spitfire)

    2nd – Tymon Rostankowski (GFTeam Spitfire)

    3rd – David Jülich (Barbosa Jiu Jitsu Leipzig)

     

    MALE ADVANCED -75kg:

    1st – Wilko Wilkem (GFTeam Spitfire)

    2nd – Daniel Misajlovski (Hilti BJJ)

    3rd – Markus Zeising (La Familia Fightclub)

     

    MALE ADVANCED – 85kg:

    1st – Sebastian Otto (La familia Fightclub)

    2nd – Jan Jacob (10th Planet Berlin)

     

    MALE ELIE -85kg:

    1st – Ulf Fritzmann (Team Fenriz)

    2nd – Lukasz Rewers (Berserekers Team)

    3rd – Pedro Ivo (GFTeam)